Soczewki okularowe – jakie i dla kogo?

Soczewki okularowe

Oferowane przez nas soczewki okularowe to połączenie trzech elementów:

  • innowacyjnych konstrukcji – zapewniające najwyższą jakość obrazu w odpowiedzi na indywidualne potrzeby pacjentów.
  • nowoczesnych materiałów – dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników, takich jak: odpowiednia wytrzymałość i elastyczność, komfort mimo dużych wartości korekcji, adaptacja do różnych warunków otoczeni.
  • najwyższej jakości powłok uszlachetniających – redukujących odblaski, odpornych na zarysowania, łatwych w czyszczeniu, odpychających brud oraz chroniących przed promieniowaniem UV.

Współpracujemy z renomowanymi producentami soczewek okularowych, do których należą: ESSILOR, ZEISS, HOYA, JAI KUDO, RODENSTOCK, SZAJNA, JZO, SEIKO.


Soczewki indeksowe

Szybki rozwój technologiczny umożliwia obecnie produkowanie różnego rodzaju soczewek okularowych dopasowanych do indywidualnych wymagań każdego klienta. Przyczynił się on również do znacznie szerszej dostępności wysokoindeksowych soczewek okularowych.

Wysokoindeksowe soczewki okularowe stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują cieńszych i lżejszych szkieł. Są one szczególnie polecane dla osób z dużą wadą wzroku, zarówno tych, którzy używają okularów do czytania jak i do dali. Zapewniają one wysoką estetykę okularów w połączeniu ze znaczącym zmniejszeniem ich ciężaru. 

Obecnie na rynku dostępne są następujące rodzaje indeksów:

  • 1.60
  • 1.67
  • 1.74

Soczewki o wyższym indeksie zazwyczaj posiadają dodatkowo konstrukcję asferyczną (ASF). Powoduje ona, że szkła mają bardziej płaską konstrukcję niż zwykłe szkła okularowe. Dodatkowo eliminują one zjawisko tzw. optycznego powiększenia lub pomniejszenia oczu oraz redukują zniekształcenia powstające na obrzeżach soczewek okularowych.


Soczewki barwione

Dobra soczewka przeciwsłoneczna chroni Twoje oczy przed promieniowaniem UV. Soczewki korekcyjne barwione dają dużo więcej : zapewniają wysoki kontrast nawet w oślepiającym lub rozproszonym świetle. 

W świetle słonecznym kontrast jest niewyraźny. W świetle dziennym przeważa niebieskie rozproszone światło, które dominuje nad innymi kolorami i zmniejsza kontrast. Soczewki przeciwsłoneczne zaopatrzone w odpowiednie powłoki filtrują niebieskie światło do optymalnego poziomu. Przedmioty są widoczne w większym kontraście, a ich kolory i detale wyglądają naturalnie.  

Uniwersalna ochrona w każdym momencie, zwłaszcza w ruchu ulicznym, przy uprawianiu sportów i podczas wypoczynku na otwartej przestrzeni, precyzja widzenia i dostrzeganie istotnych szczegółów odgrywa dużą rolę. Dobre soczewki przeciwsłoneczne muszą chronić przed odblaskami i zapewniać naturalne kontrasty kolorów. Pełna ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest ważna zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje dużo odblasków, np. nad wodą, wśród śniegu, w górach i mieście. 


Soczewki fotochromatyczne

Ekspozycja na światło słoneczne może być bardzo szkodliwa dla wzroku i powodować konieczność jego ciągłej adaptacji do zmian oświetlenia co w konsekwencji może prowadzić do dyskomfortu, a czasem nawet sprawiać ból.

Soczewki fotochromatyczne automatycznie i szybko adaptują się do zmiennych warunków oświetlenia.  Chronią wzrok przed niechcianymi odblaskami, nadmiernym wysiłkiem oraz przed promieniowaniem UVA i UVB.  Wysokiej klasy soczewki fotochromatyczne  zapewniają maksymalny komfort i najwyższą jakość widzenia zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. 


Soczewki do pracy przy komputerze

Komputery są teraz podstawowym narzędziem w naszym codziennym życiu. Wielu ludzi spędza ponad dwie godziny dziennie przed różnego rodzaju monitorami w pracy, w domu lub innych miejscach.

Nadmiernie długie i nieustanne korzystanie z komputerów powoduje zmęczenie ciała i oczu, co przekłada się na utratę koncentracji i wydajności. 

Niezależnie od wieku czy wady wzroku, istnieją soczewki do pracy przy komputerze, które zaspokoją Twoje indywidualne potrzeby. 

Soczewki okularowe przystosowane do pracy z komputerem redukują zmęczenie Twoich oczu oferując bardziej komfortowe i czyste widzenie.

W zależności od wady wzroku, specjalista optyk zaproponuje najlepiej dopasowane soczewki do komputera specjalnie dla Ciebie. 


Soczewki progresywne

Jeżeli Jesteś osobą powyżej 40 roku życia i masz problemy z widzeniem, prawdopodobnie doświadczasz prezbiopii, czyli stopniowej utraty możliwości widzenia z bliska. Ale jest też dobra wiadomość: masz dzisiaj więcej możliwości niż kiedyś. Nie musisz martwić się o dodatkowe okulary do czytania, czy też okulary z widoczną wtopką – dwuogniskowe jak nosili Twoi rodzice. 

W okularach progresywnych moc korekcyjna zmienia się płynnie w zależności od tego, z jakiej części soczewki korzysta oko. Jeżeli wzrok skierowany jest na przedmioty znajdujące się w dużej odległości od użytkownika, wówczas oczy korzystają z górnej części soczewki zapewniającej dobre widzenie z dali. Przy patrzeniu na przedmioty będące blisko oczu – wzrok skierowany jest na dolną część soczewki, która gwarantuje ostre widzenie bliży. Przy patrzeniu na obiekty średnio oddalone od oczu – wykorzystywany jest środkowy obszar soczewki ( tzw. środkowy kanał progresji). Obszar ten zapewnia prawidłowe widzenie na odległości pośrednie. 

Soczewki progresywne to uniwersalne rozwiązanie dla osób z prezbiopią. Różne potrzeby, środowiska pracy, a także zachowania użytkowników wymagają skorzystania z odpowiedniej konstrukcji soczewek. 

Najnowsze soczewki progresywne dzięki zaawansowanej technologii zapewniają całkowitą swobodę widzenia, na którą składają się:

  • wysoka zdolność reakcji na ruch
  • spontaniczna adaptacja
  • redukcja efektu pływania obrazu
  • szerokie pole widzenia

Jednak nie jest to tylko i wyłącznie rozwiązanie dla osób doświadczających prezbiopii, jeżeli niewygodne staje się zmienianie okularów z jednych „do chodzenia” na te „do czytania” czy „do komputera” – to właśnie rozwiązaniem tego problemu są soczewki progresywne.


Soczewki do pracy biurowej

Coraz więcej osób potrzebuje okularów do czytania. Takie okulary zapewniają ostre widzenie do odległości około 60 cm, poza tym obszarem obraz jest rozmazany. Wiele z naszych codziennych aktywności wymaga dobrego widzenia odległości pośrednich, od prostych czynności jak rozmowa, czy jedzenie obiadu do sytuacji pracy w biurze czy w sklepie.

Rozwiązaniem tego typu problemów są okulary do bliży i odległości pośrednich, potocznie nazywane „okulary do pracy biurowej”. W naszej ofercie mamy kilka konstrukcji tego typu soczewek, odpowiednich dla różnych warunków użytkowania okularów.


Soczewki relaksacyjne

U osób między 20 a 40 rokiem życia pod koniec dnia pracy może występować zmęczenie, pieczenie oczu i ból głowy. Przyczyną tych niekorzystnych objawów, może być kilkugodzinne czytanie, praca na komputerze, tablecie, czy smartfonie. Patrzenie przez dłuższy czas na obiekty w małej odległości wymaga dużego wysiłku.

Soczewki relaksacyjne posiadają specjalną konstrukcję, dzięki której, poprzez odciążenie wysiłku akomodacyjnego, wspomagają oczy w patrzeniu bez ich przemęczania. Polega to na zastosowaniu w dolnej części soczewki strefy z progresywnie zmienioną mocą, wskutek czego wspomaga się akomodację oczu.